Nekrologi i klepsydry po śmierci bliskiej osoby
Nekrologi i klepsydry mają to samo zadanie. Obie formy pełnią funkcję informacyjną. Zwyczaj pisania nekrologów i klepsydr nie jest bardzo stary. Rozpoczął się w XIX wieku. Słowo nekrolog wywodzi się z greki. Terminem tym nazywano spisy osób zmarłych. Klepsydry i nekrologi zawierają podobne informacje, różni je miejsce, w którym są upubliczniane.
Czy się różni nekrolog od klepsydry?
Nekrologi umieszczane są w gazetach. Z kolei klepsydry pogrzebowe wiesza się na ścianach budynków, w których pojawiała się osoba zmarła, w kościołach oraz na tablicy w pobliżu cmentarza.
Klepsydra występuje w postaci afisza, zwykle w formacie A4
Nekrolog może zawierać jedynie podstawowe informacje o zmarłym, ale może być również dłuższym artykułem prasowym, audycją radiową albo programem telewizyjnym przybliżającym osobę zmarłą. Jest formą informacyjną, niepublicystyczną. Nekrologi mogą być kondolencyjne, rocznicowe, albo służące jako podziękowanie. Nadawcami nekrologów może być rodzina lub instytucja powiązana ze zmarłym.
Klepsydra rozwieszana jest przed uroczystością pogrzebową przez rodzinę zmarłego lub na jej zlecenie. Jest informacją lokalną. Może być publikowana w internecie.
Jak napisać nekrolog i klepsydrę?
Klepsydra i nekrolog mają podobną szatę graficzną. Zwykle okolone są ozdobną ramką. Ozdobione są również elementami graficznymi nawiązującymi do wyznawanej przez zmarłego religii, np. krzyżem, gałązką oliwną czy grafiką przedstawiającą Jezusa lub Matkę Boską. Nekrolog i klepsydra nie mają odgórnie ustalonej kolejności przedstawiania informacji, można dostosowywać ją do własnych potrzeb.
Obie formy powinny zawierać następujące informacje:
- słowa wstępu, np. „z głębokim żalem zawiadamiamy”
- informację o dacie i miejscu zgonu
- elementy graficzne nawiązujące do wyznania
- imię i nazwisko osoby zmarłej, można dodać nazwisko panieńskie
- krótki pozytywny opis zmarłego, np. kochająca matka, najukochańszy mąż
- informacje na temat uroczystości pogrzebowych — godzina, data, miejsce
- podpis autorów
Można również dodać sentencję, czy cytat nawiązujący do przemijania lub życia zmarłego.